Manyetik Bel Korsesi Ürün Görseli

Sırt ağrısı için günlük hareketler

Sırt ağrısını durdurmak için 10 günlük alışkanlık

Sırt ağrısının nedeninin belirlenmesi karmaşık olabilse de, bel ağrınızı hafifletmeye yardımcı olmak ya da kötüye gitmesini önlemeye yardımcı olabilecek birçok farklı eylem vardır. Her şey baskıyı hafifletmek, gerginliği azaltmak, omurganızı korumak ve kaslarınızı güçlendirmekle ilgilidir. Birkaç günlük alışkanlığı değiştirmek, uzun süre sağlıklı, ağrısız bir sırt korumanıza yardımcı olabilir.

Dizlerinin altına bir yastıkla yatma

Sırt üstünde uyumak omurga üzerinde baskı oluşturur. Bacaklarınızı yükseltmek, uyurken sırtındaki bu baskıyı biraz hafifletir. Dizlerinizin altına bir yastık yerleştirerek bu baskıyı keseceksiniz.

Çekirdek çalışın

Egzersizin sayısız sağlık yararları çok iyi bilinmektedir. Temel kaslarınıza odaklanan düzenli bir güç-egzersiz rutini, suşlar ve kas spazmları gibi sırt ile ilgili yaralanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Daha kuvvetli, daha esnek bir geri kazanmak için haftada en az iki kez egzersiz programınıza sırt ve karın güçlendirme egzersizlerini dahil etmeyi deneyin.

Kalsiyum ve vitamin D alımını artırın

Güçlü kemikler osteoporozu önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle kadınlar için hayatın ilerleyen dönemlerinde sırt ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Kalsiyum ve vitamin D bol miktarda tüketerek omurganızdaki kemikleri güçlü tutun. Kalsiyum içeri girer:

 • Süt
 • yoğurt
 • yapraklı yeşillikler
 • vitamin takviyeleri

D vitamini içeri:

 • yağlı balık
 • yumurta sarısı
 • sığır karaciğeri
 • peynir

Her zaman takviyeleri almadan önce doktorunuza danışın.

Ayakkabılarınızı değiştirin

Sırt ağrısını önlemek için rahat ve düşük topuklu ayakkabılar giyin. Ayaktayken sırtındaki gerginliği azaltırlar. Sırtınız için en iyi bahis, 1 inç topuklu ayakkabılardır.

Kalkmak

İyi duruş daha doğru görünmek için bir yol değildir. Belli başlı omurgalarınızı onları sağlıklı ve düzgün çalışacak şekilde korur. Kötü duruş, sırtınıza gerginlik ve stres getirir ve omurga mimarisini değiştirebilir. Omuzlarınızı yuvarlayın, ayak parmak izlerken veya ayakta iken yana doğru bükülmekten kaçının.

Masanın üzerinde çökme

Bir ofis koltuğuna otururken, ayakta iken kullandığınız aynı duruş tekniğini kullanın. Oturduğunuzda iyi bir duruş sergilemek ve sırtınızı desteklemek çok kritik, özellikle de günde birkaç saat yaparsanız. Sırt üstünüze sağlam bir destek sağlayan kaliteli bir sandalye seçin ve otururken dizlerinizin kalçanızdan biraz daha yüksek olduğundan emin olun.

Karışmak

İster ofis partisinde olun ister mutlu saatler için bir barda olun, garip bir konumda oturmaktan veya bir yerde ayakta durmaktan kaçının. Uzun süre tek bir yerde durursanız oluşabilecek omurganıza baskı uygulamamak için odanın etrafında hareket edin.

Sigarasını söndür

Sigara içiminin ciddi bir sağlık riski taşıdığını biliyoruz ve sigara içenler, içmeyenlere göre sırtüstü eğilimi göstermeye daha yatkınlar. Bunun bir nedeni, nikotinin omurgadaki disklere olan kan akışını kısıtlamasıdır. Bu, kurumasına, çatlamasına veya kopmasına neden olabilir. Sigara, aynı zamanda kandaki oksijen miktarını azaltır; bu da, arkadaki kaslara ve tendonlara beslemede azalmaya neden olur. Sağlıksız, zayıf bir sırt, kazara oluşan suşlara karşı daha savunmasızdır ve bel ağrısına neden olur.

Yükünü hafiflet

Yanlış ya da ağır kaldırma sırt ağrısının yaygın bir nedenidir, ancak yalnızca işyerinde ağır kutuları kaldıran insanlara değil. Hantal bir dizüstü bilgisayar çantası, bavul, kamera veya bir bakkaliye taşımak da sırtınızı zorlayabilir. Mümkün olduğunca, az taşıyarak, vücudunuzun her iki tarafına ağırlığı dağıtarak ya da omuzdan omzdan ağırlığı kaydırarak omuzlarından bir miktar uzaklaştırın. Bakkaliye çantaları veya dosya kutuları gibi daha ağır yükler için tekerlekli döner arabalar veya çantalar kullanmayı düşünün.

Uzatmak

Uzun süre ayakta durmak, oturmak veya bir yere yatmak sırtınız için sağlıksız değildir. Mümkün olduğunca günden güne gerginlik yaşayın, kalkın, dolaşın ve basit bir şekilde uzanarak. Bu, sırtınızdaki dolaşımı arttırmanıza yardımcı olacaktır. Hareketsizlik nedeniyle ortaya çıkan suşları veya ağrıları da kolaylaştırabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )