Manyetik Bel Korsesi Ürün Görseli

Sırt Ağrısı Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz

Sırt ağrısı, insanların doktora gitmeleri ya da çalışmayı kaçırabilmesi ve dünya genelinde engelliliğin önde gelen nedenlerinden biridir. Çoğu insan en az bir kez bel ağrısı sıkıntısı yaşamıştır. Neyse ki, sırt ağrısı epizodlarının çoğunu önlemek veya hafifletmek için önlemler alabilirsiniz. Eğer önleme başarısız olursa, basit ev tedavisi ve vücut mekaniği birkaç hafta içinde sırtı iyileştirir ve uzun süreyle işlevsel kalmasını sağlar. Sırt ağrısını tedavi etmek için cerrahi tedaviye nadiren ihtiyaç vardır.

Belirtileri

Sırt ağrısı bulguları ve belirtileri arasında şunlar sayılabilir:

Kas ağrısı
Acı çekme veya bıçaklama
Bacağından aşağıya ışıyan acı
Sınırlı esneklik veya sırtın hareket aralığı

Ne zaman bir doktora görünmelisin

Çoğu bel ağrısı, genellikle iki hafta içinde ev tedavisi ve kendi kendine bakım ile giderek gelişir. Yoksa doktorunuza danışın. Nadiren, sırt ağrısı ciddi tıbbi bir soruna işaret edebilir. Sırt ağrınız varsa acilen dikkatli olun:

Yeni bağırsak veya mesane problemlerine neden olur
Ateş eşlik eder
Bir düşüşü izler, sırtınızı veya başka yaralanmalarınızı esneder
Sırt ağrınız varsa bir doktora başvurun:

Şiddetlidir ve dinlenme ile iyileşmez
Özellikle ağrı dizin altına uzarsa, bir veya her iki bacak aşağı doğru yayılır.
Bir veya iki bacakta güçsüzlük, uyuşma veya karıncalanmaya neden olur
Açıklanamayan kilo kaybının eşlik ettiği
Ayrıca, 50 yaşından sonra ilk defa bel ağrısı yapmaya başlarsa veya kanser, osteoporoz, steroid kullanımı veya uyuşturucu ya da alkol bağımlılığı öyküsü varsa doktorunuza danışın.

Nedenleri

Sırt ağrısı aniden ortaya çıkabilir ve düşme veya ağır kaldırma nedeniyle altı haftadan daha kısa sürebilir (akut). Sırt ağrısı, üç aydan fazla sürer (kronik) akut ağrıdan daha az görülür. Sırt ağrısı, doktorunuzun test veya görüntüleme çalışmasıyla özdeşleştirebileceği belirli bir nedene ihtiyaç duymadan gelişir. Sırt ağrısı ile sıkça bağlantılı olan durumlar şunları içerir:

Kas veya bağ hareketi: Yinelenen ağır kaldırma veya ani bir ameliyat hareketi, kasları ve omurilik ligamentlerini zorlayabilir. Zayıf fiziksel koşullarınız varsa, sırt üstündeki sürekli gerginlik, ağrılı kas spazmlarına neden olabilir.

Dökülme veya kopmuş diskler: Diskler, omurganızdaki kemikler (omurlar) arasında minder olarak görev yaparlar. Bir disk içindeki yumuşak malzeme, bir sinir üzerine çıkıntı yapabilir veya patlayabilir ve bastırabilir. Bununla birlikte, bel ağrısı olmadan kabarık veya rüptüre olmuş bir diske sahip olabilirsiniz. Disk hastalığı başka nedenlerden dolayı omurga röntgen filmi çektiğinizde tesadüfen bulunur.

Artrit: Osteoartrit alt sırtını etkileyebilir. Bazı durumlarda omurgadaki artrit spinal kord etrafındaki boşluğun daralmasına, spinal stenoz adı verilen bir duruma neden olabilir.
Iskelet düzensizlikleri. Omurga anormal bir şekilde eğriyorsa bel ağrısı oluşabilir. Omurganın yana eğik olduğu bir durum olan skolyoz da sırt ağrısına neden olabilir, ancak genelde skolyoz şiddetli ise.
Osteoporoz: Kemikleriniz gözenekli ve kırılgan olursa omurganızın vertebrası basınç kırığı geliştirebilir.

Risk Faktörleri

Herkes bel ağrısı, hatta çocuklar ve gençler geliştirebilir. Araştırmalar, neyin sırt ağrısına neyin katkıda bulunduğu kanıtlamamıştır. Bununla birlikte, bu faktörler sırt ağrıları gelişme riskini artırır:

Yaş: Sırt ağrısı, 30 ya da 40 yaşlarında başlayarak büyürken daha sık görülür.
Egzersiz eksikliği: Sırtınızdaki zayıf, kullanılmayan kaslar bel ağrısına neden olabilir.
Fazla ağırlık: Çok fazla ağırlık taşırsanız sırtınızı fazla zorlar.
Hastalıklar: Bazı arterit ve kanser türleri sırt ağrısına katkıda bulunabilir.
Uygunsuz kaldırma: Bacaklar yerine sırtınızı kullanmak sırt ağrısına neden olabilir.
Psikolojik koşullar: Depresyon ve kaygıya yatkın insanlar sırt ağrısı açısından daha büyük bir risk taşıdığı görülmektedir.
Sigara içmek: Bu, vücudunuzun sırtındaki disklere yeterli miktarda besin maddesi vermesini önleyebilir.

Önleme

Sırt ağrısından kaçınabilir ya da fiziksel durumunuzu iyileştirerek ve vücut mekaniklerini öğrenip uygulayarak tekrarlamasını önleyebilirsiniz.

Sırtınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için:

Egzersiz: Düzenli düşük etkili aerobik aktiviteler – sırtınızı zorlaştıran ya da sarsmazlar – sırtınızdaki gücü ve dayanımı artırabilir ve kaslarınızın daha iyi çalışmasına izin verebilirsiniz. Yürüyüş ve yüzme iyi seçimlerdir. Hangi faaliyetlerin sizin için en iyi olduğuyla ilgili doktorunuzla konuşun.
Kas gücü ve esneklik oluşturun: Karın ve sırt kası egzersizleri (çekirdek güçlendirme egzersizleri), kaslarınızı sırtınız için doğal bir korse gibi birlikte çalışacak şekilde iyileştirmeye yardımcı olur. Kalçalarınızdaki ve üst bacaklardaki esneklik, sırtınızın nasıl hissettiğini geliştirmek için pelvik kemiklerini hizalar. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz hangi egzersizlerin sizin için uygun olduğunu söyleyebilir.
Sağlıklı bir kilo verme: Aşırı kilolu olan kasları geriler. Eğer aşırı kiloluysanız, aşağı doğru kesme bel ağrınızı önleyebilir.

Uygun vücut mekaniğini kullanın:

Akıllı durun: Nötral pelvis pozisyonunu koruun. Uzun süre ayakta durmanız gerekirse, belinizi biraz sırttan indirmek için bir ayağı düşük ayaklı bir tablanın üzerine yerleştirin. Alternatif ayaklar. İyi duruş, sırt kaslarındaki stresini azaltabilir.
Akıllıca otur: Arka sırt desteği, kol dayama yeri ve döner tabanı olan bir koltuk seçin. Normal eğrisini korumak için sırt çantasına bir yastık veya havlu takın. Dizlerinizi ve kalçalarınızı koruyun. Konumunuzu en az yarım saatte bir sık ​​sık değiştirin.
Akıllıca kaldır: Mümkünse ağır kaldırmaktan kaçının, ancak ağır bir şey kaldırmanız gerekiyorsa, bacaklarında işinizi yapın. Sırtınızı düz tutun – bükmeyin – sadece diz çökün. Yükü vücudunuza yakın tutun. Nesne ağır veya beceriksiz ise bir kaldırma ortağı bulun.

Sırt ağrısı o kadar yaygındır ki, pek çok ürün sırt ağrınızı önlemeyi veya rahatlatmayı taahhüt eder. Ancak, özel ayakkabıların, ayakkabı parçalarının, sırt desteğinin, özel olarak tasarlanmış mobilyaların veya stres yönetim programlarının yardımcı olabileceğine dair kesin bir kanıt bulunmamaktadır. Buna ek olarak, sırt ağrısı olan insanlar için en uygun yatağın türü de yok gibi görünüyor. Muhtemelen sana en rahat hissettiren şey meselesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )