Manyetik Bel Korsesi Ürün Görseli

Bel Arka Ağrı Tedavi Seçenekleri

Bel ağrısı nedir?

Bel ağrısı , özellikle Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsüne (NINDS) göre 30 ila 50 yaş arasındaki yetişkinlerde son derece yaygındır Bel ağrısı rahatsızlığı kronik ya da süregelen olabilir. Aynı zamanda akut ağrı olarak bilinen ani ve kısa bir durum olabilir.

Bel ağrısının nedenleri arasında kas çekmeleri ve spazmları, sinir tahrişi ve kaymış bir disk veya spinal stenoz gibi spinal anormallikler bulunur .

Bel ağrısı için tedavi seçenekleri, durumun nedenine göre geniş aralıkta. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Dinlenme

Ağrıya karşı koymak için sırtınızı dayayın. Belirtilerinizin ciddiyetine bağlı olarak, bu, yalnızca birkaç gün boyunca etkinlik düzeyinizi düşürmek anlamına gelebilir.

Bel ağrısı kısa süreler dışında artık yatak istirahati önerilmemektedir.

Dizlerinizin altında bir yastıkla sırt üstü yatmak sırtınızı nötr bir konumda tutmaya yardımcı olur.

Dizleriniz 90 derecelik bir açıyla bükülürken yere yatarak biraz rahatlayabilir ve bir sandalyeye dayamış olursunuz. Bununla birlikte, çok uzun süre dinlenmeyin – pek çok bel ağrısı birkaç gün içinde kendiliğinden çözülür.

Daha uzun süre hareketsiz kalmanız kaslarınızın zayıflamasına neden olabilir.

Isı veya buz

Bel ağrısı sıcak veya soğuk sıkıştırma ile saldırın. NINDS’e göre, kanıt ısı ve buz paketlerinin kullanılması hareketliliğinizi artırabilir ve ağrıyı azaltabilir.

Enflamasyonu azaltmak için sırtınızın hassas bölgelerinde cildinizi donmaya karşı korumak için bir çanta buz veya dondurulmuş sebze koyun – havluya sarın. Her defasında 20 dakika boyunca günde birkaç kez buzu güvenle kullanabilirsiniz.

Isıtma pedleri veya ılık banyolar şeklinde, birkaç günlük soğuk tedaviden sonra ısıya geçin. Sıcaklık ağrısına neden olan kasları gevşetir.

Yanma riskini azaltmak için uykuya dalmadan önce ısıtma pedini kapatın.

OTC ağrı kesiciler

Tezgah üstü ağrı kesiciler sırt ağrısı için invaziv olmayan bir tedavi seçeneğidir. Naproksen, ibuprofen ve asetaminofen gibi ilaçlar, kasla ilişkili bel ağrısı ile ilişkili ağrı ve şişmeyi azaltmada en etkilidir. Bununla birlikte, OTC tıbbı, sinir sıkıştırması veya disk problemlerinden kaynaklanan semptomları hafifletme olasılığı düşüktür. Birkaç gün dinlenme, sıcak veya soğuk sıkıştırmalar ve tezgah üstü analjeziklerden sonra sırtınızı daha iyi hissetmezseniz doktorunuzu arayın.

Reçeteli ilaçlar

Doktorunuz, OTC seçenekleri tarafından desteklenmeyen kronik bel ağrısını gidermek için daha güçlü ilaçlar reçete edebilir.

Bel ağrısı tedavisinde antidepresanlar, kodein gibi narkotikler ve antikonvülzan ilaçlar kullanılabilir.

Bel ağrısı, siyatik gibi, alt sırttaki bir şişirme diskinden kaynaklanır, oral ilaçlarla tedavi edilmesi zor olabilir. Bu rahatsızlık türü için, iltihaplanmayı azaltmak için kortikosteroidler ve anestetik ilaçlar enjekte edilebilir.

Kortikosteroidler intramüsküler olarak enjekte edilebilir, oral yoldan alınabilir veya floroskopi altında enjekte edilebilir (epidural steroid enjeksiyonu-ESI olarak). Sinirin şişmesi azaldığında, genellikle biraz rahatlama bulacaksınız.

Egzersiz

Egzersiz sırt ağrınız olduğunda zihninizde en son şey olabilir. Bununla birlikte, fiziksel aktivite ağrılarınızdan ve ağrılardan daha hızlı iyileşmeniz için etkili bir yoldur.

Temel egzersizler – pelvik eğimler ve köprüler gibi – karın bölgenizdeki kasları güçlendirir ve sırtınızı destekler. Bu kaslar ne kadar kuvvetli olursa, bel ağrısı tarafından etkilenme ihtimaliniz de o kadar düşük olur.

Dan Çalışmalar Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi (NCCAM) yoga pozlar adapte dinlere insanlar daha az ağrı ve sakatlık yaşadı ve altı ay sonra onların ruh arttığını bildirmektedir.

Yüzme ve yürüme, sırtınızı sağlıklı tutmanın yanı sıra kilonuzu da düşürmenin en iyi yoludur. Aşırı kilo bel ağrısında rol oynar, çünkü eklemlerinize daha fazla baskı uyguluyor.

Alternatif tıp

Bel ağrısı için alternatif tıp, şiroterçik bakım ve akupunktur kullanımını içerir.

Kayropraktik, kas iskelet sistemi sisteminin omurgasını ve diğer zayıf ya da yaralı alanları manüel olarak yeniden düzenlemenin bir uygulamasıdır.

Akupunktur basınç noktalarının manipülasyonu yoluyla hastalık ve yaralanmanın tedavisinde kullanılan eski Çin sanatıdır.

İnce iğneler sterilize edilir ve akupunkturda “qi” olarak adlandırılan hayatınızı yeniden hizalamak ve acıyı azaltmak için vücudun belirli noktalarında cildinize sokulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

  • İsim
  • Eposta
  • Yorum

YORUMLAR (0 )