Manyetik Bel Korsesi Ürün Görseli

Bel ağrısı için uygun uyku pozisyonları

Ne yapabilirim?

Bel ağrısı ile ilgileniyor musun? Yalnız değilsin. Hastalık çalışmanın Küresel Yükü bel ağrısı dünya genelinde sakatlığın temel nedeni ismini verdi. Daha ilginç olan en sırt ağrısının kanser veya artrit gibi ciddi sağlık durumlarından kaynaklanmadığıdır. Bunun yerine sıklıkla stres veya kötü duruştan zorlanma, garip uyuma pozisyonları ve diğer yaşam tarzı alışkanlıkları sonucu ortaya çıkar.

Bel ağrınız varsa denemek için en iyi uyku pozisyonlarının yanı sıra daha iyi bir gece dinlenmesi için yapabileceğiniz diğer bazı şeyler.

 

1. Dizlerinizin arasında yastıkla yanınızda uyu

uyku pozisyonları

Sırt üstü yatarken rahatsız hissediyorsanız yan tarafınıza geçmeyi deneyin:

 1. Sağ veya sol omuzunuzun vücudunuzun bu tarafının geri kalan kısmı ile birlikte şilte temasını sağlayın.
 2. Dizlerinizin arasına bir yastık yerleştirin.
 3. Belinizle şilte arasında bir boşluk varsa, ek bir destek için küçük bir yastık eklemeyi düşünün.

İster bir yastık kullansanız da ikiniz de tercih edin, hep aynı tarafta uyku çekme isteğine direneceksiniz. Bunu yapmak, kas dengesizliği ve hatta skolyoz gibi sorunlara neden olur.

Bu pozisyon nasıl yardımcı oluyor? Yalnız yanınızda kalmanız sizi daha iyi hissettirmez. Dizlerinin arasında yastık kullanılıyor, bu da numara. Yastık, kalçalarınızı, pelvisinizi ve omurganızı daha iyi uyum içinde tutacaktır.

2. Fetal pozisyonda yanınızda uyun

uyku pozisyonları

Fıtıklı bir diskiniz varsa yanınızda kıvrımlı fetal bir konumda uyurken denemek isteyebilirsiniz:

 1. Sırt üstü yatın ve hafifçe yana yatın.
 2. Dizlerinizi göğsünüze doğru sıkıştırın ve gövdesini yavaşça dizlerinize doğru kıvrılın.
 3. Herhangi bir dengesizliği önlemek için zaman zaman iki tarafı değiştirmeyi unutmayın.

Bu pozisyon nasıl yardımcı oluyor? Diskleriniz omurgadaki omurlar arasındaki yumuşak yastıklardır. Herniasyon, diskin bir kısmı normal alanının dışına itildiğinde meydana gelir ve sinir ağrısından güçsüzlüğe neden olur. Gövdesini fetal pozisyona getirirken, vertebra arasındaki boşluğu açarsın.

3. Karnınızın altında yastıkla uyuyun

uyku pozisyonları

Karnınızdaki uykunun bel ağrısı için kötü olduğunu duymuşsunuzdur. Kısmen doğrudur, çünkü boynunuza stres katılabilir. Ancak kendinizi midenizde dinlendirirseniz, başka bir yere zorlamak zorunda değilsiniz. Yerine:

 1. Sırtınızın üzerindeki baskıyı hafifletmek için pelvisinizin altına bir yastık yerleştirin ve karnınızı indirin.
 2. Bu pozisyonun nasıl hissettiğine bağlı olarak, başınızın altına bir yastık kullanmayı seçebilir veya istemeyebilirsiniz.

Bu pozisyon nasıl yardımcı oluyor? Dejeneratif disk hastalığı olan insanlar mide yastıkla uyuyan en çok fayda sağlayabilirler. Diskleriniz arasındaki boşluğa yerleştirilen stresleri hafifletir.

4. Dizlerinizin altında bir yastık ile sırt üstü uyumak

Bazı insanlar için sırt ağrınızı hafifletmek için sırt üstü yatmak en iyi yer olabilir:

 1. Sırt üstü yatın.
 2. Dizlerinin altına bir yastık koyun ve omurganızı tarafsız tutun. Yastık önemlidir – o eğriyi sırt üstü tutmak için işe yarıyor.
 3. Ayrıca, destek ek için, sırtınızın altına küçük, sarılmış bir havlu koyabilirsiniz.

Bu pozisyon nasıl yardımcı oluyor? Sırtınızda uyuduğunuzda, kilo eşit olarak dağıtılır. Sadece bu değil, vücudunuzun en geniş alanına yayılmıştır. Sonuç olarak, basınç noktalarınıza daha az yük bindirirsiniz. Ayrıca omurganızın ve iç organlarınızın daha iyi hizalanmasını elde edebilirsiniz.

5. Sırt üstü sırt üstü bir pozisyonda uyuyun

uyku pozisyonları

Bir sırt çantasında enkaz bozulmasını en rahat hissedecek misin? Sırt ağrısı için bir sandalyede uyku olmanın en iyi seçenek olmayabileceği halde, ismik spondilolisteziz varsa bu pozisyon yararlı olabilir . Ayarlanabilir yatağa yatırım yapmayı düşünün, böylece en iyi uyum ve destekle bu şekilde uyuyabilirsiniz.

Bu pozisyon nasıl yardımcı oluyor? İstmeli spondilolistezvez, vertebranızdan birinin altındaki omurganın üzerinden geçtiği bir durumdur. Uyluğunuz sırtınız için faydalı olabilir, çünkü uyluklarınız ve gövde arasında bir açıyla oluşturulur. Bu açı, omurgadaki baskıyı azaltmaya yardımcı olur.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )